THBUD      SPRZEDAŻ HURTOWA GRANITU                       

BYDGOSZCZ 

HOME

INFO

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

 

   Trochę wiedzy branżowej:

TWARDOŚĆ MINERAŁÓW

IMPREGNATY

   INFORMACJE BRANŻOWE

   Granit to powszechnie wykorzystywany kamień budowlany o szerokim zastosowaniu. Granit należy do dużej grupy skał  plutonicznych  określanych mianem granitoidów.  Do grupy tej należą również  skały głębinowe z innych klas, m.in. granodioryty i tonality. Granity są skałami głębinowymi przesyconymi krzemionką,

   W skład granitu wchodzą: ortoklaz, plagioklaz, kwarc, biotyt, rzadziej muskowit i amfibole (hornblenda, barkevikit, arfvedsonit, riebeckit), rzadziej pirokseny (hipersten, diopsyd, diallag, egiryn) oraz w niewielkich ilościach również minerały akcesoryczne : apatyt, cyrkon, monacyt, ksenotym, turmalin, beryl, tytanit, rutyl, anataz, magnetyt, allanit, fluoryt, granat i inne.


   Granit odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w trzech prostopadłych kierunkach, co ułatwia jego wietrzenie, a także eksploatację.  Wietrzejąc  tworzy  charakterystyczne  skałki,  owalne lub kuliste bloki skalne, niekiedy gołoborza, a w warunkach wietrzenia chemicznego  w  ciepłym i wilgotnym  klimacie – "kaszę granitową".  Granit przybiera  różne barwy, takie  jak  szara,  białoróżowa, zielona, czerwona, czarny i inne.  Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny.

Zastosowanie granitu :

   Granit jest wykorzystywany w sporcie żużlowym: stanowi nawierzchnię toru, która w dużym stopniu zmniejsza przyczepność kół, przez co sport ten staje się widowiskowy. Jak również w curlingu, jako materiał do produkcji kamieni curlingowych.  Zwarta struktura mineralna powoduje, że elementy wykonane z granitu wykazują bardzo wysoką  odporność  na uszkodzenia  mechaniczne  i chemiczne  powodowane  codziennym użytkowaniem.
   Wszystkie te cechy sprawiają,  że  jest  to  rodzaj  kamienia  najczęściej  rekomendowany do zastosowania:
na zewnątrz jako materiał np. na: schody, tarasy, elewacje czy parapety natomiast na wewnątrz jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny do produkcji np.: blatów kuchennych, łazienkowych i laboratoryjnych, posadzek, okładzin ściennych czy obudowy kominków. Stosuje się go także do budowy konstrukcyjnego  np.: odpornych podłóg przemysłowych i nawierzchni drogowych czy trwałych ścian budynków, nasypów, wiaduktów i konstrukcji wodnych 

TWARDOŚĆ MINERAŁÓW